Pracovní tým

Jak na to

Při plánování všech úkolů – a to nejen př práci na projektu Legie– vám pomůže, když si ujasníte čtyři základní body:

 1. Kde jsme?
  Jak na tom jste nyní? Co znáte z hlavy, co už máte hotové, co jste dokázali a z čeho můžete čerpat…
 2. Kam se chceme dostat
  Jaký bude výstup naší práce, co bude výsledkem? Tabulka? Webová stránka? Plakát s grafem? Prezentace v Powerpointu?
 3. Které cesty tam vedou
  V tomto pracovním sešitě to bude velmi často vyhledávání informací. A pozor, nemyslete, že vše najdete na webu a že vše můžete snadno „vygůglovat“, často budete potřebovat zajít do knihovny, požádat někoho o radu… někdy prostě vzít tužku papír a jít něco naměřit, nakreslit do terénu a pak to doma zpracovat.
 4. Co pro to Kdo a Dokdy udělá
  Samozřejmě, pracujete v týmu, jednou z nejdůležitějších dovedností je si správně a spravedlivě rozdělit práci mezi členy týmu. Je-li úloha komplexnější, vždy každá její část musí mít svého „gestora“, který bude zodpovědný za to, že daná část je včas a dobře dokončená.

Úlohy v projektu Legie– stejně jako v životě – nebudeme známkovat, nemá to smysl. Buď jsou včas a dobře dokončené, nebo nejsou. Polovičatá řešení přece také nechceme, nedovolili bychom doma elektrikáři, aby nám spravil rozvody na trojku.

UdělejA protože hodně našich zadání bude obsahovat hledání zdrojů informací, poďme si říci něco o nich. U každé zjištěné informace budeme zaznamenávat, kde jsme ji našli a kdo je jejím autorem. Určitě nám nestačí napsat „internet“. U knížky se uvádí jméno autora (autorů, nebo aspoň vedoucího týmu autorů), Název knížky, Název vydavatele, rok a místo vydání – a u většiny knížek už nalezneme číselný kód ISBN. Podobně je to při citování z časopisů – Název článku, jméno autora, název časopisu, číslo nebo datum a ročník. A často je záslužné uvádět i číslo stránky, odkud citujeme. Na internetu bychom také měli najít Název článku a autora.

Dost často se po netu potulují „anonymní“ články, kdy jeden autor vykrádá druhého aniž to přizná – a třeba od sebe vzájemně opisují i stejné chyby a omyly. Naučíme se oddělovat zdroje věrohodné a nevěrohodné. Proto u informací z internetu nejraději uvedeme přesnou webovou adresu. Tato pečlivost je nezbytná. Pomože nám i všem našim čtenářům v ověřování informací a když si do své práce zaneseme chybu, pomůže nám ji rychle a snadno najít.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

− 1 = 1