Pokud nemáte zkušenost s projekty…

Nemusíte se obávat žádného bombastického projektu. Vymýšlíme ho tak, aby tu inspiraci našel každý bez ohledu na to, jestli chce projektové aktivity zkusit jen v několika vlastních hodinách, nebo jestli se chce spojit s kolegy, kteří učí jiné předměty, nebo nejlépe, jestli se kolegové z jedné školy smluví a udělají velký společný projekt, který vyústí třeba projektovým dnem. Ale projektový den není podmínka, na něm nezávisí úspěch vaší práce. Je to takové vyvrcholení, které je příjemné, je zpestřením, je viditelné a je samozřejmě skvělou metodou, pokud už s projekty máte zkušenost a zorganizujete si ho tak, aby se vám nerozpadl ve zmatek – a tím pro žáky v nudu. To by bylo nejhorší. Neupínejme se raděj na projektový den a soustřeďme se na řešení jednotlivých projektových úkolů.

inspirace

Projektové učení dneska nebereme jako náhradu jiných metod, ale jako jednu z nich.

pracsesit

Pro ty, co zkušenost mají i nemají

V odkazu Materiály ke stažení najdete několik materiálů ve formátu PDF. Úlohy v pracovních sešitech jsou vymyšlené jako skládačka, nabídka pro vás. Nemusíte je dělat všechny a nemusíte jejich splnění chtít po všech žácích. Ideální je zpracovat je v žákovských týmech (jak na týmy vám radíme v publikaci Inkluzívní škola) a ve spolupráci s kolegy jako mezipředmětové. Ale není-li to u vás možné, není to nezbytné. Můžete je využít i jen ve svém předmětě a jen jako nadstavbové úkoly pro nadané žáky.

Úlohy si můžete obohatit o další vlastní inspirace, velmi pravděpodobně budete mít řadu dalších nápadů.

Pracovní sešit – a celý projekt – jsou pro nás materiál, příležitost. Umožní nám rozvíjet žáka tak, jak chceme – a přitom tak, aby ho to současně bavilo.Úlohy využíváme pro rozvíjení dovedností a kompetencí. Nejde nám o zapamatování si té spousty faktů (se kterými budeme pracovat), ale o mnohem obecnější a hlubší proces učení.

Projekt je komplex problémových úloh. Pojďme si zopakovat základní body, jak takové problémové úloy stavět a jak pro ně motivovat žáky:

problemy

Všimněme si, že na začátku je důležité zapojit žáky do okamžiku, kdy si sami definují, co chtějí udělat, zjistit, vyzkoušet. Žáci potřebují pocit, že je to jejich projekt, jejich volba.

A na konci procesu si všimněme, že se opakuje pojem PRODUKT. Něco, co žáci vytvoří, na co budou hrdí, s čím se budou moci prezentovat. Oba tyto momenty jsou velice důležité, neopomeňme je!

Mnoho projektů se míjí účinkem proto, že žáci se s projektem neměli možnost ztotožnit a vnímají ho jen jako neobvyklé aktivity, které jim byly nařízeny shora. To nefunguje. A stejně nefunguje, když je produkt mlhavý, nejistý, málo viditelný. Když to není něco, s čím by se žáci chtěli chlubit. Jakmile žák neumí nkamžitě odpovědět, co je výsledek, co vytvořil a proč to vytvořil, projekt (příp. projektový den) se míjí účinkem.

A malé praktické shrnutí kroků, které potřebujeme udělat, než se do realizace pustíme:

projekty2

Takže s chutí do toho!

Více o projektovém vyučování třeba v knížce Inkluzívní škola, kterou si zde můžete stahnout v PDF:

 inkluzivni-skola

Další informace třeba na webových stránkách:

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

− 1 = 2