Bude vás potřebovat bude potřebovat dobře sehraný pracovní tým. Pracovní tým je parta lidí, kteří pracují na stejném úkolu, ale každý se stará o něco jiného, má svou roli. Práci si rozdělí tak, aby každý dělal to, co mu nejlépe sedne.
Nejlépe se vám bude pracovat v týmu, který bude mít tak 5-7 členů a každý z vás bude šikovný na něco úplně jiného.

Parta kamarádů s podobnými zájmy často nebývá dobrým týmem, protože se nemají jak doplňovat. Naopak – často se dobře pracuje i s lidmi, se kterými toho nemáme moc společného. V našem týmu často různí členové budou mít i víc rolí současně. Nejspíš všichni budou současně patřit mezi realizátory, budou mít nějaký vlastní díl práce.

Pracovní tým

Koordinátor musí být v týmu právě jeden,
má na starost dobrou spolupráci
mezi ostatními členy.

Myslitel má hodně nápadů, je tvůrčí. Jeho nápady nemusí být vždy nejsprávnější, ale o to nejde.

Bude mít v týmu svého oponenta,
Dotahovatele.
Myslitelé málokdy dovedou
domyslet všechny důsledky svých
nápadů. Oponenti většinou neumí
nic moc vymyslet, ale zase umí
dotáhnout nápady někoho jiého,
případně v nápadech někoho jiného
najít „mouchy“.

Specialista je často současně jedním
z předchozích, ale nemusí být. Specialista
o problematice hodně ví, je to jeho obor.

Pečovatel se stará o dobrou pohodu v týmu,
dovede usměrnit neshody…

UdělejSestavte si nyní takové týmy, ve třídě jich vznikne několik. Nemusí být všechny stejně velké, ale musí být schopné splnit úkoly, na kterých budou pracovat. A ty budou velmi různé, zaměřené na různé znalosti a dovednosti. Vyučující vám s jejich tvorbou pomůže. Až budete hotovi, napište pod jednotlivé role ve schématu na této stránce svá jména; některá se nejspíš budou opakovat. Postupně zjistíte, že se budete muset naučit rozdělovat úkoly i mezi různé týmy – a to nejen v rámci třídy, ale v rámci celé školy.

Domluvte si pravidla fungování týmu. Jak vyřešíte hodnocení či odměnu? Jaký systém si zavedete, když vyučující bude chtít hodnotit práci jednotlivých členů? Musí být rozumný a spravedlivý. Je jasné, že občas bude někdo dělat náročnější a jiný jednodušší práce. Jak to uděláte, aby někdo neudělal všechnu práci a někdo se jen nevezl?

Naplánujte si celý projekt a v rámci školy si rozdělte:Udělej

  • které týmy se ujmou jednotlivých úkolů
  • jaký bude výstup jednotlivých úkolů
  • zjistěte si, kteří pedagogové jsou patrony jednotlivých úkolů
  • dokdy budou jednotlivé výstupy hotové – a před termínem dokončení si pro jistotu naplánujte termíny aspoň dvou konzultací s pedagogem, který bude patronem tohoto úkolu
  • domluvte se mezi týmy, jestli pro zpracování vaše úkolu nebude přínosem, když budete moci navázat na práci někoho jiného. Pokud ano, naplánujte termíny dokončení tak, ať můžete navazovat.
  • domluvte si i možnou kooperaci. Některé úkoly bude výhodně zpracovávat paralelně a vzájemně si předávat získané informace.

Jednotlivé náměty můžete rozvést do několika různých výstupů – např. Jedna část týmu zpracuje plakát, jiný webovou prezentaci, další námět odprezentuje před ostatními. Máte další náměty? Vezměte velkou plachtu balícího papíru a všechny nápady a náměty si na ní společně napište. Pověste si ji na stěnu – pomůže vám v dalším plánování jako dobrá inspirace.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

41 + = 45